Priprema ispita za američke koledže. SAT? ACT? TOEFL?

Na pogrešnom si putu ako si mislio da je samo sportski kvalitet i interesovanje trenera dovoljno da dobiješ sportsku stipendiju. Sistem univerzitetskog sporta u Americi uslovljava sportiste da pored sportskih, zadovolje  i minimalne akademske uslove za prijem na koledž, odnosno da polože ispite sa barem minimalnim brojem poena koji se traže i za obične studente. Takođe i sportske asocijacije NCAA i NAIA zahtevaju određeni minimum koji sportista mora da ima na ispitima da bi mu dali dozvolu da se takmiči pod okriljem ovih organizacija (ako ne dobiješ zeleno svetlo od NCAA ili NAIA, ne možeš se takmičiti na koledž nivou).

Ispiti koji se polažu su SAT ili ACT (oba su prijemna ispita za američke koledže i potrebno je položiti jedan od ova dva ispita), i TOEFL ispit (ispit poznavanja engleskog jezika koji koledži zahtevaju da polože strani studenti).

SAT
-SAT je prijemni ispit koji studenti na četvorogodišnjim koledžima najčešće polažu, i on je isti i za amerikance i za strance. Sastoji se iz tri sekcije: critical reading, math i writing. Svaka sekcija nosi najviše po 800 bodova, dakle 2400 je maksimum koji se može dobiti. Ipak, da bi dobili sportsku stipendiju sportistima se gledaju samo prve dve sekcije, odnosno critical reading i math, što znači da maksimalni mogući broj poena 1600 (2 x 800).

-Minimalni broj bodova da bi bilo koji sportista mogao da se nada da ispuni uslove NCAA i NAIA organizacija je 820 (od 1600). A svaki univerzitet i koledž imaju svoje standarde, a minimalne granice se kreću od 820 pa do 1200, u zavisnosti od akademskog ranga univerziteta na koji konkurišeš.

-SAT se polaže u Beogradu, i u svim većim gradovima u regionu. Ono što je kritično kod ovog ispita je da ima samo šest termina za polaganje u školskoj godini, i to u oktobru, novembru, decembru, januaru, maju i junu, a slobodna mesta se vrlo brzo popune. Za detaljni raspored i informacije posetite http://sat.collegeboard.org/home

ACT
-ACT je ispit koji se u Americi takođe koristi kao prijemni za četvorogodišnje univerzitete i koledže. Sastoji se iz četiri sekcije: english, mathematics, reading i science. Svaka sekcija nosi po 36 bodova, što znači da je maksimum 154. Za ACT je karakteristično da se negde gleda ukupan rezultat (sum score) a negde prosečan rezultat (composite score) za sve četiri sekcije. Recimo, ako ti je sum score na sve četiri sekcije 100, tvoj composite score je 25 (100/4).

-Minimalni broj poena na ACT potreban za NCAA i NAIA je sum score 68 ili composite score 16. Univerziteti i koledži imaju svoje individualne standarde za prijem.

-ACT se polaže u Beogradu i svim većim gradovima u regionu. Dostupan u pet termina u školskoj godini: oktobar, decembar, februar, april i jun. Za detaljan raspored i informacije posetite http://www.actstudent.org/

TOEFL
-TOEFL je ispit poznavanja engleskog jezika koji su obavezni da polože stranci. Sastoji se iz četiri sekcije: reading, listening, speaking i writing. Svaka sekcija nosi po 30 bodova, što znači da je maksimum 120 bodova.

-NCAA i NAIA ne uzimaju u obzir rezultate TOEFL testa, a na koledžima je najniža granica 61 bod. Kao i kod SAT i ACT testova, svaki univerzitet ima svoje minimalne standarde za prijem.

-TOEFL se može polagati u Beogradu, Subotici i Nišu, i to više puta mesečno. Za detaljan raspored i informacije posetite http://www.ets.org/toefl

Što se pripreme ispita tiče, moraju se vrlo ozbiljno shvatiti ispiti (iako ti možda na prvi pogled izgledaju lako), jer pre svega naši srednjoškolci nisu navikli na samu strukturu ispitivanja koja se pojavljuje na ovim ispitima. Na primer, u našim srednjim škola pismeni iz matematike se sastoji od pet zadataka za koje imaš 45 minuta, a obavezan si da pišeš svaki postupak rešavanja, dok na SAT ispitu za 45 minuta dobiješ 45 zadataka, i važan je isključivo rezultat. Neretko mnogi potcene ove ispite, pa kada im stignu rezultati shvate da su pogrešili, a tada ume da bude kasno.

Ukoliko se odlučiš da ideš kod privatnih profesora na pripreme (što najtoplije preporučujem!!!), obavezno izaberi profesora koji ima iskustva sa ovim ispitima, jer ti običan profesor engleskog ili matematike ne može mnogo pomoći ukoliko i sam ne poznaje strukturu ovih ispita.

Za NJCAA koledže (dvogodišnji koledži) nisu potrebni rezultati sa SAT ili ACT ispita, a neki traže TOEFL rezulate, a neki ne.

Нема коментара:

Постави коментар