Predstavljanje koledž trenerima

VAŽNO: Najkasniji momenat za dobijanje sportske stipendije je treća godina od završetka srednje škole (u najčešćem slučaju 21 godina starosti)!

 Mnogi pogreše misleći da ovaj korak dolazi na red tek kada se polože ispiti. Predstavljanje trenerima je prva stvar koju moraš imati na umu ukoliko želiš da dobiješ sportsku stipendiju i odeš na što bolji univerzitet ili koledž.

Imajući na umu da svaki sportista ima pravo da se takmiči 4 godine na koledž nivou, treneri uvek znaju za koju godinu će im trebati igrač na određenoj poziciji i namenski kreću u skauting igrača i po tri godine unapred. Takođe, i sami američki sportisti trenerima počinju da šalju snimke i izveštaje sa utakmica već kada krenu u srednju školu, kako bi se treneri što bolje upoznali sa njihovim kvalitetima.

Idealan momenat za početak slanja svoje sportske biografije i video snimaka trenerima na koledžima u Americi je negde oko polugođa trećeg razreda srednje škole, godinu ipo dana od željenog polaska na koledž u Americi. Ukoliko su u pitanju stariji sportisti, treba početi što pre!!! Ispiti se polažu paralelno dok komunicirate sa trenerima.

Šta se šalje?

- Sportska biografija (CV). Biografija treba da sadrži sve osnovne podatke jednog sportiste (ime, prezime, godište, visina, težina...), kao i najbolje rezultate sportiste (individualne i timske). Iako je poželjno da biografija bude što bogatija, ne treba preterivati u pisanju. Dakle cilj je sadržajna, ali jednostavna biografija (idealno bi bilo da sve stane na jednu A4 stranu, nikako preko dve!). Naravno, biografija mora biti napisana na engleskom jeziku!!! Preporuke ne treba slati, osim ako dolaze od trenera koji su poznati na globalnom nivou. Ukoliko trener sa koledža bude želeo da sazna mišljenje tvog trenera, sam će tražiti da stupi u kontakt sa njim.

- Video snimak. Video snimak se šalje uglavnom kada su u pitanju ekipni sportovi. Za sportove kao što su plivanje ili atletika, gde možete poslati rezultate sa zvaničnih takmičenja, video nije potreban. Video snimak treba da bude popularni ''highlights'', što znači da sadrži isečke najboljih poteza sa takmičarskih utakmica. Nijedan trener neće uzeti za ozbiljno video snimak ako ne sadrži materijal sa takmičarskih utakmica (osim u tri slučaja, o tome ću nešto kasnije). Snimci treninga i celih utakmica se šalju tek po zahtevu trenera, što znači naknadno, kao dopuna ''highlight'' snimka.

Izuzetak su odbojka i fudbalski golmani. U ovim slučajevima trenerima je bitan snimak sa treninga koliko i sa utakmice, jer se mogu bliže upoznati sa tehnikom samih sportista, što nekada nije moguće videti na snimcima sa utakmica, tako da je idealno imati oba. Takođe, u tenisu se šalje samo snimak teniskog treninga, mečeve ne treba slati.

Kome se šalje?

Ukoliko niste Lebron Džejms (u tom slučaju treneri verovatno već kontaktiraju tebe), treba slati na što više adresa. Treba uvek imati na umu da treneri imaju ograničene budžete i nemaju priviligeju da gomilaju igrače, a takođe nisu u mogućnosti da tek tako raskinu stipendijske ugovore sa već potpisanim igračima. Često se dešava da je trener prinuđen da odbije igrača na nekoj poziciji iako je on možda i bolji od igrača koji su već u njegovoj ekipi, iz prostog razloga jer na toj poziciji ima već dva ili tri igrača. Dakle, sam sportski kvalitet nije garancija da ćeš dobiti sportsku stipendiju na nekom koledžu!

U nekim sportovima ima i do 2000 koledža i univerziteta, a tvoj cilj treba da bude da se predstaviš na što više njih. Najlakše je razbijati glavu kada na stolu imaš ponude više koledža! Ukoliko pošalješ svoju biografiju i video na samo jedan ili dva koledža, daleko su veće šanse da ne uspeš!!!

Нема коментара:

Постави коментар